ÇOCUK GELİŞİMİNDE ANNE-BABANIN ROLÜ

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
sakarya özel okul

 

 

Çocukların çeşitli özelliklerine ve gelişim dönemlerine ilişkin bilgi edinmek, onları anlamada, onlarla daha iyi iletişim kurmada ve zaman zaman yaşanan güçlüklerle başa çıkmada oldukça önemlidir. Çocuğun fizyolojik ve psikolojik anlamda sağlıklı birer birey olarak yetişmesinde ve davranışlarının şekillenmesinde anne, baba veya bakımını üstlenen kişinin rolü büyüktür. Bu bültenimizde etkili ebeveyn tutumlarını konu alarak, çocuklarımız ile iletişimimizde kullanabileceğimiz yöntemleri sunmak istedik.
Planlarınızı Paylaşın
Düzenli olarak yaptığınız aile toplantılarında, çocuğunuza model rolünde bir ebeveyn olarak kendi planlarınızdan bahsedin. Aktiviteler planlaması için yardımcı olun ve ders çalışma programının aralarına aile toplantıları koyun.
Kitap Okuma Saatlerinin Kaydını Tutun

Yatay eksende haftanın günlerinin yazılı olduğu bir grafik tutarak çocuğunuzu okuma konusunda motive edebilirsiniz. Çocuğunuzun en sevdiği kitaptan her akşam kaç sayfa okuyacağı konusunda hedef belirlenmesini sağlayın ve grafiği nasıl işaretlemesinin gerektiğini öğretin. Bu şekilde her gün okuduğu sayfa sayısının arttığını göreceksiniz ve daha da önemlisi çocuğunuzu bu ilerlemesinden dolayı övdüğünüz zaman yüzündeki ışıltıyı sizde fark edeceksiniz.

Problemlerine Yardımcı Olun

Çocuğunuzun bir güçlüğü aşmakta zorlandığını görürseniz, bunu başarması onun için problem güç de olsa denemesine izin verin. Gerçekten ne olduğunu anlamadığını ya da ne yapacağını bilmediğini veya doğru yolu seçmediğini gördüğünüzde ona yardımcı olun. Ama sorunu çözmeyin. Bunun yerine sorunu görmesine ve seçeneklere odaklanmasına yardımcı olun. Böylece çocuğumuza bir eylem seçtiğinde ama bu seçim, problemin çözümünü sağlamadığında başka bir yol deneyebileceğini öğretmiş oluruz.

Dinlenme Metotlarını Öğretin

Eğer çocuğunuz sınav olurken panikliyorsa, ona küçük bir dinlenme, rahatlama tekniği öğretin. Karnından yavaş ve derin nefes almasını söyleyin. Bunu birkaç kez tekrar ettirin. Doğru nefes almak kaygı seviyesini azaltır. Çalışırken bir dersten diğerine geçmeden mutlaka ara vermesini sağlayın. Dinlenmiş bir zihinle çalışmak yeni öğrenileceklere yer açacaktır.

 Sınavlarda Kendine Güvenmesi Gerektiğini Vurgulayın

Bazı çocuklar herhangi bir sınava tam olarak hazır olduklarını hissetmek için aşırı çalışma ihtiyacı duyarlar. Eğer sizin çocuğunuz da bu kategorideki çocuklardan biriyse, sınav gününden günlerce önce tekrar yapmasını sağlayın, rehber öğretmeninin verdiği ders çalışma programını uygulamasına yardımcı olun. Çocuğunuzun kendine güvenini kuvvetlendirecek uygulama sınavlarına girmesini sağlayın.

 “Araştır, Sor, Oku, Anlat, Tekrar et” Metodunu Çalışma Aracı Olarak Kullanın

Sayısal, sözel veya herhangi bir ders ile alakalı bir konuya çalışmaya başlamadan önce çocuğunuza, o konunun genel olarak ne hakkında olduğunu öncelikle anlaması gerektiğini öğretin. Daha sonra konudaki başlıklar hakkında kendi kendine sorular üretmesi gerektiğini, bir sonraki aşmada bu sorulara verilen cevapları okumasını, daha sonra verilen bu cevapları kendi kendine anlatmasını ve en son olarak da bütün öğrendiklerini tekrar etmesi gerektiğini öğretin veya sağlayın.

Televizyon İzleme Vaktini ve Tablet/Bilgisayar Oyunlarını Sınırlayın

Çocuğunuzun her hafta kaç saatini TV önünde ya da tablet-bilgisayar başında geçireceğine birlikte karar verin. Çocuğunuzun hangi programları izlediğini, hangi oyunları oynadığını bilin ve sosyal medya hesaplarını kontrol edin.

Beraber Okuyun

Bütün ailenin aynı anda katılabileceği bir okuma saati ayarlayın. Çocuklar, anne-babalarını okurken görmeye ihtiyaç duyarlar. “Söylediğimi yap”, ifadesinin “Yaptığımı yap” kadar etkili olmadığını unutmayın. Okuma kelime dağarcığını arttıracaktır, hayal gücünü geliştirecektir ve sohbetleri zevkli hale getirecektir.

Öğretici Oyunlar Oynayın

Dinlenme zamanlarında ve diğer boş vakitlerde, çocuğunuzun düşünmesini harekete geçirmek için aklınızda bir oyun hazır olsun. Birlikte bulmaca çözün, satranç, mangala gibi oyunlar oynayın.

Mantıklı Hedefler Belirleyin

Düzenli ve pes etmeden çalışması için çocuğunuzu destekleyin ve gösterdiği çaba için sıkça tebrik edin. Gelişmeyi göreceksiniz. Yapabileceklerinin çok üstünde hedefler koymak çocuğun güvenini kaybetmesine ve hayal kırıklığı yaşamasına sebep olacaktır. Bir çocuk için C’den A’ya derece atlamak imkânsız gibi görünür. Aşama aşama ilerleyip hedef yükseltmek gerekir. Aksi takdirde beklentiniz çok anlamlı olmayacaktır.

 Sorularını Cevaplayın

Soruları, öğrenme deneyimine çevirin. Eğer çocuğunuzun sorularının cevabını bilmiyorsanız ona bilmediğinizi ama öğrenip cevap vereceğinizi; sorunun cevabını beraber de araştırabileceğinizi söyleyin ve bunu mutlaka yapın. Böylece çocuğunuzu hem doğruları söylemeye hem de bilmediği şeyleri araştırmaya sevk edersiniz.

Matematiği Gerçek Hayatla İlişkilendirin

Çözümünde matematiksel bilgi gereken konularda gerçek araçları kullanın. Örneğin; belli bir hızla gidilirse, büyükannenin evine gitmenin ne kadar süreceğini hesaplayın. Matematiği gerçek hayatla ilişkilendirmek, çocuğunuzun öğrenme için ilkeleri ve sebepleri anlamasını kolaylaştırır.

İyi Bir Dinleyici Olun

Çocuğunuzun, size her gün kitap okumasını sağlayın. Onu sadece yanlış okuduğu kelimeleri düzeltmek için dinlemeyin. Birbiriyle bağlantılı kavramlar hakkında, o durumda karakterlerin başka neler yapmış olabileceği hakkında, daha sonra ne olabileceği hakkında konuşun. Çocuğunuzun, benzer temalarda okumuş olduğu hikâyeleri hatırlamasını ve onları karşılaştırmasını sağlayın.

Okul İşlerinde İstekli Olun

Çocuğunun gittiği okulun faaliyetlerini destekleyen velilerden olun. Özel durumlarda okulda bulunarak ya da telefon konuşmalarında bulunarak okula yardımcı olun. Çocuklar anne ve babalarını okulda görmekten çok hoşlanır. Ayrıca çocuğunuzun gelişimine katkıda bulunmak için okulun sizin yardımınıza ihtiyacı olduğunu unutmayın.

Öğretmenleriyle Konuşun

Çocuğunuzun öğretmenleriyle görüşmek için bir sorun çıkmasını beklemeyin. Diyalogu ilk günlerden başlatın ve devam ettirin. Okulun ve öğretmenlerin yaptığını takdir etmek, bunu onlara hissettirmek çok önemlidir. Ufak bir teşekkür pek çok yol aldırır. Öğretmenlerin de olumlu tepkilere ihtiyacı vardır.

Pratik Yaptırın

Mükemmellik amaç değildir. Çocukların ders başarısı kadar insanlarla iletişimi ve sosyal çevreye uyumu da çok önemlidir. Büyüklerle kurulan en küçük bir diyalog, oyunlarda rol alma gibi faaliyetler, çocuğunuzun pratik yapmasını sağlayacaktır.

Okulun Önemini Vurgulayın, Devamsızlık Yapmamaya Teşvik Edin

Çocuğunuz zorunlu olarak devamsızlık yaptığında ev ödevlerini göz ardı etmeyin. Çocuğunuzun ödevlerini düzenli olarak yapmasının, öğrenme üzerinde önemli bir yeri vardır. Ödevlerini ve çalışma programında yazılı olan çalışmaları günü gününe uygulaması çocuğunuzun öğrendiklerini pekiştirmesine ve kalıcı hale getirmesine yardımcı olur, aynı zamanda sorumluluk bilinci gelişir.

SAKARYA EĞİTİM KURUMLARI PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK VE REHBERLİK SERVİSİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog Kategorileri

Bunları da okuyabilirsiniz

sakarya özel okul
Eğitim

ÇOCUK GELİŞİMİNDE ANNE-BABANIN ROLÜ

    Çocukların çeşitli özelliklerine ve gelişim dönemlerine ilişkin bilgi edinmek, onları anlamada, onlarla daha iyi iletişim kurmada ve zaman zaman yaşanan güçlüklerle başa çıkmada

Şimdi Oku »
özel okul eskisehir
Eğitim

3-4 YAŞ ÇOCUĞUNUN GELİŞİM ÖZELLİKLERİ

SAKARYA EĞİTİM KURUMLARI Gelişim, hayat boyu süren ve yaşam süreci içinde meydana gelen düzenli değişiklikler olarak tanımlanmaktadır. Doğadaki tüm canlılar bir gelişim sürecinden geçerler. İnsanoğlu

Şimdi Oku »