At Maneji

Binicilik dersleri kampüsümüz içinde yer alan iki katlı, 1.400 m2 alan üzerine kurulu ve resmi müsabakalara uygun at manejimizde verilmektedir. Manejde atların dolaşabileceği geniş bir alan, derslikler, giyinme odaları, seyir odası ve barınaklar bulunmaktadır. Manej dışında 250 m2 padoklar bulunmaktadır.

Binicilik eğitimleri binicilik antrenörleri eşliğinde verilmektedir. Öğrencilere iyi bir biniciliğin yanında at özelinde hayvan sevgisi de hedeflenmektedir. Binicilik derslerinde; at sevgisi, ata yaklaşma, bakım, tımar, binişe hazırlama, biniş, dinlendirme gibi eğitimler verilmektedir.


ATLARIN ÖĞRENCİ GELİŞİMİNE OLAN FAYDALARI

Çocuklarınızı bir an önce atlarla tanıştırın! Biniciliğin gelişim çağındaki çocukların fiziksel, psikolojik gelişimlerine katkıları ve sosyal faydaları saymakla bitmiyor. 

ATLARIN FİZİKSEL GELİŞİME OLAN FAYDALARI 
 
Koordinasyon, refleks ve motor sinir sistemi gelişimi:  Bir atı kontrol ederken, örneklenmiş hareketlerin tekrarlanması refleksleri hızlandırır ve motor sinir sisteminin planlanmasına yardımcı olur.
Denge gelişimi:  Biniciyi at üzerinde farklı pozisyonlarda oturtarak farklı kas gruplarını çalıştırabiliriz. Atın durdurulması ve yeniden yürütülmesi, hızının ve yönünün değiştirilmesi bu tip faydaları arttırır.
Kas gelişimi: At binmek bir egzersiz olsa dahi bir eğlence olarak algılanır ve bu nedenle eğlence süresi ne kadar uzar ise egzersize bağlı kas gelişimi o yönde artacaktır.
Bağların ve Kasların Esnemesi: Bir atı üzerinde oturmak yakınlaştırıcı kalça kaslarının gerilmesini gerektirir. Bu ata tırmanmadan önce ön-gerilme ile gerçekleştirilir ve kas gerilmesi öce dar bir ata binen binicinin giderek daha geniş bir ata binmesi ile artmaya devam eder. Binici ata üzengisiz oturduğu için yerçekimi ön taraftaki kasların gerilmesine yardımcı olur. Binici atın hareketlerine karşı dik oturmaya teşvik edilirken karın ve sırt kasları gerilir. At üzerindeki rutin egzersizlerin sonucu olarak ve yuları tutmak ve kullanma işlemi gerçekleştirilirken kol ve el kasları gerilir.
Eklemlerde Artan Hareket Aralığı: Binicinin ata bindikçe hareket aralığı artar. Hareket aralığı ayrıca ata binme ve attan inme, ata sarılma, ata tımar etme hareketleri ve ders sırasındaki egzersizler ile artar.
Gelişen Solunum ve Kan Dolaşımı: Atın koşması ve yürümesi solunumu ve kan dolaşımını arttırır.
Sindirim Sisteminin Gelişimi: Tüm egzersiz türleri gibi, ata binmek de iştahı açar. Sindirim sistemi canlandırılır ve sindirme etkinliği artar.
Duygusal Bütünleşme: Ata dokunmak, dokunma duyularını canlandırır. Bir ahır ve çiftlik ortamındaki çeşitli kokular da koku alma sistemini uyarır. Atı kontrol etmek için göz kullanılır. 
 
ATLARIN PSİKOLOJİK GELİŞİME OLAN FAYDALARI
 
Mutluluk Hissi: Ata binmek çocuklarda eğlenceli bir etkinliktir. Mutluluk hissi yüz ifadelerinde yansıması görülmektedir.
Artan Kendine Güven Duygusu: Kendisinden çok daha büyük ve güçlü bir hayvanı kontrol etme becerisi, çok önemli bir kendine güven duygusu kazandıran unsurdur.
 
ATLARLA OKUMAYI ÖĞRENMEK…
Okuma Gelişimi: Bir insanın okumaya başlamadan önce şekiller, boyutlar ve hatta renkler arasındaki farklılıkları tanıması gerekir.. Çıkış, tehlike, dur işaretleri içeren oyunlar v.b okumak dahil önemli hayat becerilerinin öğretilmesinde yardımcı olur.
Matematik Gelişimi: Atın attığı adımlar, parkurda bulunan nesneler ve hatta atın kulakları ve bacakları sayılarak sayma becerisi öğretilir. Oyunlar vasıtası ile toplama ve çıkarma öğretilir. Kavramlar oyunlarla öğretildiği için öğrenmeye karşı direnç daha azdır.
 
ATLARLA SAYGI DUYMAYI ÖĞRENMEK
Arkadaşlık: Ata binmek tek başına yapılan bir aktivite gibi görünse de gruplar halinde gerçekleştirilir. Biniciler ortak bir at sevgisini ve ortak binicilik deneyimini paylaşırlar ve bu paylaşım bir arkadaşlık oluşturmak için iyi bir temeldir.
Saygının ve Hayvan Sevgisinin Gelişmesi: Atlar büyük ölçüde bakım ve ihtimama gereksinim duyarlar. Bir süre sonra biniciler hayvanlara yürekten bağlanırlar. Onlara karşı ilgileri artarken bakımını da yapmayı öğrenirler. Önce atın ihtiyaçlarını karşılamayı öğrenirler.
Artan Deneyimler: Binicilikte kazanılan deneyim türleri sonsuzdur. Ata sarılmaktan ve onu tımar etmekten, at sürmeye, at gösterilerine gitmekten atın bir parçası olmaya kadar, binici sürekli olarak deneyim kazanır ve gelişme gösterir.
 Eğlenmek: Hiç şüphesiz ata binmek eğlencelidir. Biniciler her katıldıkları derste heyecan ve zevki daha fazla hissederler. 

Sakarya Eğitim Kurumları’nın tüm öğrencileri bu ayrıcalıklı eğitimden faydalanmaktadır. Siz de çocuğunuzun bu imkanlardan profesyonelce faydalanmasını istiyorsanız sizleri okulumuza bekliyoruz.